Naučený optimismus

„Paní učitelko, vy jste pořád tak optimistická, jak to děláte?“

Ano, Honzo, jsem optimistická. Ale věř, že jsem se jako optimistka nenarodila. Naučila jsem se to. Nebo možná jsem se narodila jako optimistka a naučila jsem se pesimismu? Ať je to tak nebo tak, pozitivní zpráva pro tebe: můžeš se to také naučit.

Takže se přetvařujete? Ne, nepřetvařuji se. Přetvařování znamená, že se uvnitř cítím jinak než jak to vypadá navenek. Ale já se cítím opravdu báječně. Naučila jsem se optimismu, naučila jsem se radovat z maličkostí.

Víš, já jsem vlastně ani nevěděla, že jsem pesimistka. Připadalo mi to tak v pořádku. Většina lidí kolem mě se tak chovala – nic nevyjde, nemá smysl o něco usilovat. A já jsem to viděla stejně: cokoli se mělo dít, tak jsem nejdříve viděla všechno špatně. Když se mi něco nepovedlo, tak to bylo jasné. Mně se přece nikdy nic v životě nepovedlo. I když to byla jen ta jediná situace, která nedopadla, moje myšlenka byla NIKDY a NIC. Nic neumím, nic nedokážu, nikdy se mi nic nepovedlo, všechno špatně dopadne … A když jsem vzpomínala na něco z minulosti, tak vždycky jen na to, co se nepovedlo. Nebo na nějaký trapas. Jenomže to byl jen můj úhel pohledu. A z toho úhlu pohledu jsem i své okolí vnímala negativně a zároveň jsem negativně působila já na své okolí. Úžasný začarovaný kruh. Co vysíláš, to dostáváš.

Je až s podivem, že při tomto mém úžasném přístupu jsem se dostala k podnikání, které změnilo moje nastavení a zcela zásadně ovlivnilo můj život. S podnikáním přišli do mého života lidé, kteří nenápadně měnili mé myšlení a přístup. Pomáhali mi s tím, čím už sami prošli – s budováním podnikání a s budováním sebe. Pokud jsem chtěla budovat podnikání, které má pomáhat lidem měnit jejich život, musela jsem nejdříve změnit svůj přístup.

A jak se tedy z pesimistky stala optimistka? Dostávala jsem jednoduché úkoly:

Napiš si 10 věcí, které jsi v životě dokázala a na které jsi hrdá.

No schválně, napíšeš hned teď 10 věcí, které jsi v životě dokázal? Jestli hledáš nějaké velké věci, tak na to zapomeň. Napiš úplně obyčejné věci, které jsi dokázal a co tě těší, že jsi zvládl.

Každý večer se pochval za něco, co jsi ten den dokázala.

To bylo taky zajímavé. Abych nemusela večer přemýšlet, za co se pochválit, tak jsem si pro jistotu hned ráno naplánovala, co musím udělat, abych se večer mohla pochválit. To mělo další pozitivní dopad – přestala jsem odkládat úkoly na někdy, ale udělala jsem je hned. Zkus to taky, pomůže ti to od lenosti.

A zcela zásadní vliv měl další úkol:

Každý den si napiš, za co jsi vděčná.

Pro jistotu jsem se každý den snažila napsat 5 věcí za které jsem vděčná. A potom jsem si to zpětně pročítala, abych náhodou nezapomněla, že opravdu mám být za co vděčná. Když jsem toto psala, tak jsem zjistila, že opravdu nemám důvod být naštvaná nebo dokonce nešťastná. Že každý den můžu najít něco, z čeho budu mít radost. A taky že každý den můžu já někomu udělat radost.

A díky knížkám moudrých lidí jsem se naučila pochválit sama sebe za to, co se mi povedlo. Že jsem se já přičinila o úspěch, nikoli náhoda a okolí. Naučila jsem se, že příčiny neúspěchu jsou pouze dočasné a konkrétní, nebudou mě tedy provázet celý život a ve všech oblastech (nejsou univerzální a trvalé).

Dneska už vím, že všechno v mém životě je otázka volby. Přicházejí mi do života situace, které se mi nelíbí, které prostě nechci. Jenomže ony prostě přišly a jsou tady. Chtěla jsem křičet a protestovat, že tohle nechci. Ale stejně mi to k ničemu není. Ty situace tady jsou a já je neovlivním. Jediné, co ovlivním je, jak se budu cítit – dobře nebo špatně? Budu naštvaná? Budu brečet? To můžu, ale stejně nic nezměním. Tak jsem se rozhodla – měnit, co můžu měnit a přijmout, co změnit nemůžu. Já se můžu rozhodnout, jestli mě rozhodí ošklivé počasí nebo ho přijmu. A já se taky rozhodnu, jestli se mě něco nebo někdo dotkne a budu naštvaná. To jsou moje rozhodnutí a moje volby.

Ale k tomu jsem se musela postupně dopracovat. Nebylo to tak, že jsem se jednou ráno probudila a byla jsem v pohodě.

Dneska se občas přistihnu při pesimistickém myšlení. Chci něco podniknout a hned vzápětí vymyslím tisíc důvodů, proč to nevyjde, proč to není dobrý nápad … a pak si uvědomím, že pokud nic nezkusím, tak nezjistím, zda to funguje. Když se nezeptám, tak nemůžu dostat žádnou odpověď.

P.S.: Vážně se mě na to zeptal Honza :-), nevymyslela jsem si ho. A tak přispěl k napsání tohoto článku. Děkuji ti, Honzo, za tvoji otázku.

 

SELIGMAN, Martin E. P. Opravdové štěstí: pozitivní psychologie v praxi. Vydání druhé. Přeložil Ivana PAVLÍČKOVÁ. Praha: Ikar, 2015. ISBN 9788024929446.

SELIGMAN, Martin E. P. Naučený optimismus: jak změnit své myšlení a život. Praha: Dobrovský, 2013. ISBN 9788073065348.

Jsem vlastník podnikání Amway. Spolupracuji s týmem úspěšných podnikatelů při budování obchodních sítí a poboček.
  • Kalendář
    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne
     123
    45678910
    11121314151617
    18192021222324
    252627282930  
  • Rubriky